Home » Klasa-str » Informacje z Urzędów Skarbowych » Prowadzisz blog? A czy wiesz, że w poszczególnych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Sprawdź w czym rzecz

Aktualnie prowadzenie bloga jest czymś normalnym. Zajmuje się tym coraz więcej osób, choć dużo z nich robi to po prostu z czystej pasji, nie myśląc zupełnie o kwestiach zarobkowych. Jedynie, jest coś do zakomunikowania, znamy się na czymś, mamy konkretne hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszą wiedzą.

kliknij i zobacz

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób jednakże stosuje blog do zdobywania funduszy, umieszczając reklamy na prywatnym blogu. Jednocześnie nie biorąc pod uwagę, że musimy się z tego rozliczać.

Ta świadomość coraz bardziej powszechna, ale jednocześnie nie do końca znana godna jest uwagi, szczególnie, że już prawie dobiega końca okres rozliczeń pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż uzyskiwanie dochodów z ogłoszeń reklamowych podlega podatkom. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która rozpatruje rozmaite źródła dochodów,przykładowo będzie to przykład uzyskany dochód z tytułu stosowania reklam na stronach internetowych – zajrzyj do serwisu. Określane są jako przychody powiązane z umową najmu, czyli chociaż to śmiesznie brzmi, związane są z tego typu czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Bez wątpienia tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do chwili, gdy uznamy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podlega pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy zmienia się w podstawowe i praktycznie jedyne źródło utrzymania, gdy mamy kilka blogów, to możemy zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki przychód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak standardowy przychód z tytułu wynajmowania. Jednocześnie, musimy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W ten sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Co wybrać? Jak pokazuje zdarzenia, korzystniejsze przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Zapewnia to niewielkie obciążenia, z powodu niższej stawki. Co niezwykle istotne, jeśli wybierzemy ryczałt w ciągu roku mamy wybór, ponoszenia kosztu miesięcznego lub raz na kwartał. Jeśli z kolei wybierzemy zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Warto o tym nie zapominać przy obecnym rozliczaniu pit 2014.