Home » Klasa-str » Informacje z Urzędów Skarbowych » Dla kogo jest przygotowany pit 36?

Jeśli nadchodzi okres rocznych rozliczeń, powinniśmy zaznaczyć jaki pit wypisać, tak żeby wszystko się zgadzało, aby w prawidłowy sposób pokazać wszystkie nasze zarobki i uniknąć konieczności złożenia korekty.

rozliczenia

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Typów pitów jest niesamowicie sporo, zatem należy poszukać rzetelnych informacji w sieci, a jeśli tam ich nie znajdziemy, to zawsze możemy w urzędzie skarbowym zapytać o to, który dokument musimy wypełnić, szczególnie że ma szansę się okazać, iż musimy tych dokumentów oddać parę i każdy inny. Przez to wszystkie niejasności musimy jak najprędzej rozwiać, żeby nie zrobić omyłki oraz nie okazać się zmuszonym do spędzenia znaczniejszej ilości godzin nad takim rozliczeniem.

Czy musimy oddać pit 36?Gdy prowadziliśmy działalność pozarolniczą, która była opodatkowana na zasadach ogólnych, wynajmowaliśmy albo dzierżawiliśmy coś, albo część naszych zarobków jest z zagranicy, to właśnie my musimy wypełnić PIT 36 – wypełnisz tu, oraz przedłożyć go we właściwym urzędzie skarbowym. Jest to tym istotniejsze, że te dochody będą się wiązały z innymi naszymi zarobkami, a więc niezłożenie takiego pita będzie uznawane jako ukrywanie przychodów. Jeżeli boimy się, że nie będziemy potrafili właściwie samodzielnie wypisać takiego dokumentu, to trzeba poszukać księgowej, która podejmie się takiego zadania, albo skierować się po wsparcie do odpowiedniego urzędu skarbowego, gdzie również otrzymamy taką fachową poradę i przy okazji będziemy mogli objaśnić wszystkie nasze niejasności. Jak zawsze najistotniejsze okazuje się być tutaj to, by wszystkie dane wpisać w dobre okienka, bo wtenczas wszystko będzie się sumowało.

Należy to zrobić wcześniejNie pozostawiajmy rozliczenia na ostatnią chwilę, ponieważ wtenczas w pośpiechu ma szansę się okazać, że zrobimy jakiś błąd. Lepiej to wszystko zrobić prędzej, na spokojnie, a w razie niejasności warto je od razu objaśniać niż liczyć, że być może się uda i mimo wszystko zrobimy wszystko tak jak musimy.