Rodzaje PIT-ów
Każdy PIT 2017 za rok 2016 należy rozliczyć i przesłać do Urzędu Skarbowego pocztą tradycyjną, e-mailową, bądź poprzez złożenie osobiste do trzydziestego kwietnia. W tym roku jednak – wyjątkowo – okres ten wydłuży się aż o dwa dni. Wszystko to ze względu na przypadającą na ostatniego kwietnia niedzielę oraz Święto Pracy, które obchodzone jest pierwszego maja. W ten sposób każdy podatnik może rozliczyć się do drugiego maja, do północy. Pomimo tak dogodnego czasu, z całą pewnością znacząca ilość obywateli zarabiających nie zdążyła jeszcze rozliczyć się z „Fiskusem”, a zrobi to w ostatniej chwili.
Nie wszyscy jednak mają świadomość, jaki PIT wypełnić, aby nie popełnić błędu i – najważniejsze – przesłać odpowiedni. Wśród deklaracji można się pogubić, ponieważ istnieje wiele rodzajów PIT-ów. Zalicza się do nich między innymi PIT 37, PIT 36, PIT 28, PIT 39 i wiele innych, które to są przypisane do odpowiednich źródeł przychodów. Pierwszy z nich – o numerze 37 – jest najczęściej rozliczanym w Polsce, gdyż dotyczy przede wszystkim źródeł dochodów opierających się na prawach autorskich, zasiłkach chorobowych i dla bezrobotnych, umowach – o pracę, zleceń, dzieło, a także rent i emerytur oraz członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.
PIT 28 z kolei obejmuje przychód dotyczący rozliczenia się na zasadach ryczałtu z przychodów ewidencjonowanych. Mówiąc prościej – mogą z niego skorzystać podatnicy, którzy prowadzą samodzielną działalność gospodarczą, bądź też wspólnicy spółek cywilnych i jawnych, a dodatkowo – osoby, które rozliczają przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, a także poddzierżawy. Można to jednak zrobić tylko pod warunkiem, że do 20 stycznia poprzedniego roku organ skarbowy został zawiadomiony o rozliczaniu ryczałtu. Co więcej – można go było wypełnić i złożyć do 31 stycznia 2017 roku. Należy też pamiętać, że jeśli podatnik finalnie zrezygnował po kilku latach z ryczałtu, nie posiada obowiązku składania oświadczenia, tudzież zawiadomienia do Urzędu Skarbowego.